IFAC

Az 1957 szeptemberében alapított IFAC – International Federation of Automatic Control, a nemzeti tagszervezeteken- Nemzeti Bizottságokon (NMO), amelyek a tagországok mérnöki és az automatikus vezérléssel foglalkozó tudományos társaságait képviselik, keresztül létrejövő multinacionális szövetség. Az NMO-k felelősek az IFAC céljainak és célkitűzéseinek előmozdításáért a saját országukban. A Szövetség célja támogatni a tudományt és a legtágabb értelemben vett vezérlési technológiát minden rendszerben, legyen szó például mérnöki, fizikai, biológiai, társadalmi vagy gazdasági rendszerről, elméletben és alkalmazásban egyaránt. Az IFAC az irányítástechnika társadalomra gyakorolt hatásával is foglalkozik.

A Szövetség mindazokat szolgálja, akiket érdekel az elméleti és automatikus vezérlés, valamint a rendszertervezés alkalmazása. Ennek érdekében munkakapcsolatokat tart fenn más hazai és nemzetközi szervezetekkel, különös tekintettel más nem kormányzati szakmai szervezetekkel.

Az IFAC keretet biztosít az automatikus vezérléssel és rendszertervezéssel foglalkozók közötti együttműködéshez, fajra, hitre, színre, földrajzi elhelyezkedésre való tekintet nélkül, és elősegíti az ötletek és a szakértők szabad cseréjét szakmai területein belül.

Az IFAC céljait technikai értekezletek szervezésével, publikációkkal és az alapszabályával összhangban lévő egyéb eszközökkel követi, amelyek elősegítik az automatikus kontrol tevékenységekkel kapcsolatos információk cseréjét és áramlását. A tevékenységekkel kapcsolatos információk az IFAC honlapján jelennek meg és az IFAC hírlevélben, amely ingyenesen beszerezhető az IFAC titkárságától (secretariat@ifac-control.org), vagy letölthető az IFAC honlapjáról.

Az IFAC hivatalos lapjai: Automatica, Control Engineering Practice, Annual Reviews in Control, Journal of Process Control, Engineering Applications of Artificial Intelligence, Journal on Mechatronics, Nonlinear Analysis: Hybrid Systems és az IFAC Journal of Systems and Control. Ezekre a kiadónál, az Elsevier Ltd-nél lehet előfizetni.

2015-től kezdődően az IFAC-találkozók (ahol az IFAC a főszponzor) összes dokumentumát közzéteszik az Elsevieren, az IFAC kiadóval együttműködve a ScienceDirect webszolgáltatáson található IFAC-PapersOnLine előadássorozatban. A weboldalon közzétett összes publikáció az ISSN sorozatszámmal és az egyedi DOI (Digital Object Identifier) segítségével idézhető.

Az IFAC technikai értekezletein bemutatott dokumentumokat az Elsevierrel együttműködve adják ki, a rendezvényszervezők számára költségmentesen. A közelmúltban a kezdeti évek anyagait beszkennelték, és hozzáadták az IFAC-PapersOnLine gyűjteményhez (IFAC Proceedings Volumes néven jelent meg). 2020. január 1-től az IFAC-PapersOnLine a Diamond Open Access a következő funkciókkal:

Ezenkívül az IFAC mérföldkő jelentéseket, technikai bizottsági és munkacsoporti jelentéseket, valamint különösen érdekes brosúrákat tesz közzé, például útmutatók a szervezők számára a workshopok, szimpóziumok, konferenciák és kongresszusok szervezéséhez.

Az IFAC szorosan együttműködik sok más nemzetközi szervezettel azáltal, hogy kölcsönösen támogatják a technikai találkozókat és olyan tevékenységeket folytatnak, amelyek az irányítási és automatizálási közösséget érdeklik.